Dolar (USD)
32.56
Euro (EUR)
34.93
Gram Altın
2426.08
BIST 100
9722.09
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Bağdat'ta 'Terörle Mücadele' zirvesi

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın yarın terörle mücadelede iş birliği görüşmeleri için Irak'ın başkenti Bağdat'a gidecek. Üç isim, önceki Ankara'da basına kapalı zirve düzenlemiş, daha sonra Iraklı yerel yetkililer ile Türkiye arasında toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz hafta 'Teröristler için sınırda son yaz' mesajı vermişti.
Bağdat'ta 'Terörle Mücadele' zirvesi
13 Mart 2024 15:05:00
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve MİT Başkanı İbrahim Kalın yarın terörle mücadelede iş birliği görüşmeleri için Irak'ın başkenti Bağdat'a gidecek. Üç isim, önceki Ankara'da basına kapalı zirve düzenlemiş, daha sonra Iraklı yerel yetkililer ile Türkiye arasında toplantı yapıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan da geçtiğimiz hafta 'Teröristler için sınırda son yaz' mesajı vermişti.

Dışişleri Bakanı Fidan, Milli Savunma Bakanı Güler ve MİT Başkanı Kalın yarın Irak'ın başkenti Bağdat'ta Güvenlik Zirvesi'ne katılacak.

Toplantıda, terörle mücadelede ortak anlayış geliştirilmesi konusu masada olacak.

Ayrıca enerji iş birliği konuları da görüşülecek. n hazırlıkların ele alındığını söyledi.

Komuta kademesi sınırda

Öte yandan, Ankara ile Bağdat arasında oldukça tempolu bir hafta yaşanıyor.

Savunma Bakanı Yaşar Güler beraberinde Bakan Yardımcısı Şuay Alpay ile Şırnak’a gitti.

Şerafettin Elçi Havalimanındaki karşılamanın ardından helikopter ile 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığına geçen Bakan Yaşar Güler, inceleme ve denetlemelerde bulundu.

Irak’ın kuzeyinde devam eden operasyonlardaki son duruma ilişkin bilgi alan Bakan Güler, bölgede yapılacak çalışmalara ilişkin talimatlar verdi.

kalin_5e498525a8f9892268e63da9c216198d.jpg

Ankara'da kritik isimler toplanmıştı

Iraklı yerel yetkililerle dün yapılan toplantı öncesi Ankara’da kritik bir zirve gerçekleşti. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Başkanı İbrahim Kalın ile bir araya geldi.

Milli Savunma Bakanlığının paylaşımına göre, Bakan Güler, Fidan ve Kalın’ı bakanlığın girişinde ayrı ayrı karşıladı. Karşılamanın ardından Güler, Fidan ve Kalın basına kapalı görüşme yaptı.

Görüşmenin içeriği ile ilgili detay verilmezken, paylaşılan fotoğrafta Fidan ve Kalın’ın arka tarafında bulunan haritada Türkiye’nin güneydoğusu ile Orta Doğu kadraja alındı.

ankara-toplanti_4c0e14a765667e93443bc197d3dcbf30.jpg

Iraklı yetkililer ile görüşme

Milli Savunma Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, Türk Silahlı Kuvvetleri'nin Irak'ın kuzeyinde yaptığı harekatların, Irak güvenlik birimleri ile yakın koordinasyon içerisinde yapıldığı kaydedildi. Terörle mücadelede Irak'la iş birliği Açıklamada, 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral Metin Tokel ve beraberindeki heyetin, Iraklı yetkililer ile sınır güvenliği toplantısı yaptığı belirtilerek, "Pençe-Kilit Harekât bölgesinin sınırları içerisinde Iraklı yerel yetkililerle düzenlenen toplantıda, Irak-Türkiye sınır hattının güvenliği ele alınırken Irak vatandaşlarının güvenliğini artırmaya yönelik tedbirler de görüşüldü." denildi.

rak-gorusme_e1b8ff06e329e51ab1f79d0d35419b27.jpg

Erdoğan 'yaza biter' demişti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 4 Nisan’da düzenlenen Kabine Toplantısı’nın ardından yaptığı açıklamada dikkat çeken sözler sarf etti. Erdoğan, "Irak sınırlarımızı güven altına alacak çemberi tamamlamak üzereyiz. İnşallah, bu yazın Irak sınırlarımızla ilgili meseleyi kalıcı olarak çözüme kavuşturmuş olacağız. Türkiye'yi, güney sınırları boyunca kuracağı bir teröristanla dize getireceğini düşünenlere yeni kabuslar yaşatacak hazırlıklarımız var" dedi.

Irak'a peş peşe ziyaretler

Türkiye, son aylarda Irak’a yönelik diplomatik temasları arttırdı. Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve MİT Müsteşarı İbrahim Kalın Irak’a üst üste ziyaretler düzenledi. Ziyaretlerde Bağdat yönetiminin yanı sıra Irak’ın kuzeyine de yapıldı.

Gazze'den sonra harekete geçtiler

Terör örgütü PKK, Irak’ın kuzeyinde Ocak ayında Türk askerine yönelik saldırılar düzenledi. Teröristler saldırılarda sisli havadan yararlanırken, saldırıların PKK’nın kabiliyetlerinin üzerinde olduğu ve başka yapılardan destek aldıkları yorumları yapıldı. Söz konusu saldırılar Gazze savaşının ardından ve Türkiye’nin Filistin için hamleler yaptığı dönemde geldi. Türkiye, Irak’ın kuzeyinde yaşananların ardından h