Dolar (USD)
33.02
Euro (EUR)
35.95
Gram Altın
2548.70
BIST 100
11156.2
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
Vakıf katılım web

'Dijital Dünyada Türkiye'nin Uzay Vizyonu' masaya yatırıldı

​Uluslararası Kalkınma Toplum ve Düşünce Derneği (KATODER), Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde "Dijital Dünyada Türkiye'nin Uzay Vizyonu" konulu panel düzenlendi.
'Dijital Dünyada Türkiye'nin Uzay Vizyonu' masaya yatırıldı
26 Nisan 2024 18:18:54
​Uluslararası Kalkınma Toplum ve Düşünce Derneği (KATODER), Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi (GİBTÜ) ve Gaziantep Büyükşehir Belediyesi iş birliğinde "Dijital Dünyada Türkiye'nin Uzay Vizyonu" konulu panel düzenlendi.

GİBTÜ öğrencilerinin yoğun ilgi gösterdiği ve Gaziantep İslam Bilim ve Teknoloji Üniversitesi, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi ile Uluslararası Kalkınma Toplum ve Düşünce Derneği (KATODER) iş birliğinde düzenlenen "Dijital Dünyada Türkiye'nin Uzay Vizyonu" konulu panel Rektörlük Konferans Salonu’nda yapıldı.

Moderatörlüğünü Gazeteci/Yazar ve KATODER Genel Başkanı Sabiha Doğan’ın yaptığı oturumda alanında uzman isimler sunumlarını gerçekleştirdi. Eski NASA çalışanı Prof. Dr, Mehmet Emin Özel, Uzay ve Bilim, TÜBİTAK Bilişim Enstitüsü Kurucusu Prof. Dr. Fuat İnce Yeni Uzay, Yeni Teknolojik Gelişmeler ve Fırsatlar, Astroekonomist-Dünya Gazetesi Yazarı Doç. Dr Cüneyt Dirican, Uzayda Ticari ve Ekonomik Fırsatlar, Tehditler ve Türkiye, Mali Müşavir ve Araştırmacı Yazar İsmail Tekbaş; Uzay Keşifleri Doğrultusunda Yeni Bir Muhasebe Uzmanlığı Önerisi: Uzay Muhasebesi konulu sunumlarını gerçekleştirdiler.

DİJİTAL ÇAĞDA BİLGİ ÇOK HIZLI GELİŞİYOR

Panelin açılış konuşmasını yapan GİBTÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Tarakçıoğlu, panelin konusunun üniversitenin misyonuyla örtüştüğünü ifade etti. Uzayın herkesin ilgisini çektiğini ifade eden Tarakçıoğlu şöyle konuştu: "Uzayla ilgili çalışmalar soğuk savaş yıllarına uzanmaktadır. Bu yıllarda bir taraftan ABD bir taraftan Sovyetler Birliği'nde uzaya gitme çalışmaları başlamış, ülkemizde ise 1985'te TÜBİTAK bünyesinde uzay araştırmaları merkezi kurulmuştur. Teknoloji çok hızlı ilerlemektedir. Treni bir kere kaçırınca bir daha yakalama şansınız olmuyor. Dijital çağda bilgi çok hızlı gelişiyor ve bu bilgiyi yakalamak hem çok kolay hem de çok zor. Eğer yakalayabilirseniz kopma şansınız olmaz ama treni kaçırırsanız bir daha yakalama şansınız olmayacaktır."

Tarakçıoğlu, sağlıkla ilgili birçok aletin temelinde uzay araştırmalarının yer aldığına dikkati çekerek, "Mesela MR cihazı, bir görüntüleme cihazıdır; uzay araştırmalarının bir parçası olarak ortaya çıkmıştır." dedi.

whatsapp-image-2024-04-26-at-181814_995f8eb3c94611e9dc18488b227ecbb6.jpeg

ÖĞRENCİLER İÇİN ÖZEL ORGANİZASYON

Panelin moderatörlüğünü yapan KATODER Başkanı Sabiha Doğan ise dünyada sivil toplum kuruluşlarının "Beşinci Güç" kabul edildiğini belirtti. Türkiye'de STK ve üye sayısını artırmak için çabaladıklarını dile getiren Doğan, bu organizasyonu da öğrencilere ulaşmak için düzenlediklerini kaydetti.

UZAY PARA GETİREN BİR ALAN

Açılış konuşmalarından sonra panelistler söz aldı. Panelist ve TÜBİTAK Bilişim Enstitüsü Kurucusu Prof. Dr. Fuat İnce “Yeni Uzay, Yeni Teknolojik Gelişmeler ve Fırsatlar” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. İnce, “Uzay bir prestij alanı değil sadece. Uzay bir bilim alanı da değil sadece. Uzay aynı zamanda bir teknoloji, bir ekonomi, bir ticaret, para getiren bir alan. Uzayın belirli kullanım alanları var. Uzay hukuku diye bir hukuk alanı var.” dedi.

Prof. Dr. Mehmet Emin Özel, “Uzay ve Bilim” başlıklı sunumu yaptı. Özel, astroit madenciliğinin henüz çok ilerlemediğini bu alanın önümüzdeki yılarda çok büyük bir gelişme göstereceğinin altını çizdi.

Dünya Gazetesi Yazarı ve astroekonomist Doç. Dr. Cüneyt Dirican da “Uzayda Ticari ve Ekonomik Fırsatlar, Tehditler ve Türkiye” başlıklı sunumunu yaptı. Dirican, robotların artık günümüzün gerçekleri olduğunu ve uzay savaşlarının çoktan başladığını vurguladı. Dirican, Türkiye’nin uzay kuvvetlerini kurması gerektiğini de savundu.

UZAYA KİM HÂKİM OLURSA VERGİYİ O ALACAK

Araştırmacı-Yazar ve Mali Müşavir İsmail Tekbaş ise “Uzay Keşifleri Doğrultusunda Yeni Bir Muhasebe Uzmanlığı Önerisi: Uzay Muhasebesi” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi. Tekbaş, geleceğin meslekleri arasında en önemli olanlarından bir tanesinin robot tamirciliği olacağını savundu. Tekbaş, “Matrix filmi gerçek oluyor. Geleceğin meslekleri arasında en önemli olanlarından bir tanesi robot tamirciliği. 2030 yılında 50 milyar cihazın birbirine bağlanılacağı düşünülüyor. Gelecekte bazı insanların metaverse’de yaşamayı önceleyerek zamanının büyük bir bölümünü bu sanal dünyada geçireceği öngörülmektedir. Uzay insanlık için hep bir merak konusu olmuştur. İnsanlık var olduğu süreden beri uzay merak konusu olmuştur. Uzayda vergi olacak mı? Uzaya kim hâkim olursa vergiyi o alacak. Uzay yeni bir vergi cenneti olabilir.” ifadelerini kullandı.

Panele Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Feray Yılmaz, GİBTÜ Genel Sekreteri Mehmet Emin Arslan, davetliler ve öğrenciler katıldı.

VF kat sağ