Dolar (USD)
32.21
Euro (EUR)
35.02
Gram Altın
2497.33
BIST 100
0
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Kazakistan'da Nevruz Bayramı kutlanıyor

Kazakistan'da baharın ve doğanın yenilenmesinin müjdecisi olan Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.
Kazakistan'da Nevruz Bayramı kutlanıyor
21 Mart 2023 16:20:26
Kazakistan'da baharın ve doğanın yenilenmesinin müjdecisi olan Nevruz Bayramı dolayısıyla etkinlikler düzenlendi.

Bayram dolayısıyla 3 gün resmi tatilin olduğu ülkede baharın gelişini kutlayan Kazakistan halkı, Nevruz’u geleneksel Kazak evleri olan çadırlarda karşılıyor.

Her şehrinde Nevruz etkinliklerinin yapıldığı ülkede özellikle bir tek Astana’da şehrin çeşitli noktalarında 100’den fazla kutlamalar düzenleniyor.

EXPO Fuar Merkezi alanındaki Nevruz Göçebe Kültürü Festivali'nde, ata sporlarından müsabakalar yapılıyor, halk sanatçıları sahne alıyor, geleneksel Kazak mutfağından lezzetler ikram ediliyor, insanlar birbirini tebrik ediyor.

Astana’da ilk kez geleneksel Nevruz pazarı da kuruldu. Eski çağlarda Kazak topraklarında faaliyet gösteren geleneksel halk pazarları tarzında tasarlanan alanda, ülkenin dört bir yanından gelen ustalar el işlerini satıyor.

Cumhurbaşkanı da katıldı

Pazarı ziyaret edenler arasında Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev de yer aldı.

Tokayev, halkın Nevruz Bayramı'nı tebrik ederek, "Eskiden beri atalarımız, Nevruz’u baharın gelişini ve yeni yılın başlangıcını simgeleyen bir bayram olarak kutluyor. Çünkü bu tarihlerde gece ile gündüz arasında bir denge oluşur, kışın dondurucu soğukları yerine bahar güneşi gelir.” dedi.

Nevruz Bayramı’nda küs insanların barıştığını belirten Tokayev, “Bu yıl mübarek ay ramazanın başlangıcı, Nevruz Bayramı ile denk geldi. Oruç tutanların niyet ve duaları kabul olsun. Evimize barış ve refah getirsin.” ifadesini kullandı.

Aral Gölü yakınındaki Aral kentinde yıllardır geleneksel el ürünleri yapan Dauren Cumgaziyeva, AA muhabirine yaptığı açıklamada, pazarda ürünlerini sergilediğini söyledi.

Cumagaziyeva, pazara halkın ilgi gösterdiğini belirterek, "Özellikle geleneksel Kazak motifleriyle işlenen ev eşyaları yastıklara, masa örtülerine yoğun ilgi var." dedi.

Arucan Mukankızı da pazarda Kazak geleneğinde "Kız jasauı" olarak bilinen el yapımı gelin bohçasının parçalarından pamuk yorgan sattıklarını anlattı.

Ülkede, Nevruz Bayramı kutlamaları, 23 Mart’a kadar devam edecek.

TDV kurban