Dolar (USD)
31.36
Euro (EUR)
33.97
Gram Altın
2099.86
BIST 100
9097.15
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Nesli tehlike altındaki Anadolu Parsı görüntülendi!

28 Kasım 2023 11:57:14
Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı, aylar sonra tekrar fotokapana yakalanan nesli tehlike altındaki Anadolu parsının görüntüsünü paylaştı.

Bakan Yumaklı, nesli tehlike altındakiAnadolu parsının fotokapana yakalanan yeni görüntüsünü sosyal medya hesabından paylaştı. Görüntüde, Anadolu parsı ormanda yürürken görülüyor. Yumaklı,"Muhteşem parsımız aylar sonra bir kez daha fotokapanımıza poz verdi. Gökyüzü yorganın, yeryüzü yastığın, Anadolu her daim yuvan olsun. Üniversitelerimiz, uzmanlarımız ve STK’lar iş birliğinde Anadolu parsının izini sürmeye, neslini korumaya devam edeceğiz" ifadelerini kullandı.

Anadolu parsı

Anadolu parsı, biyoçeşitlilik açısından Türkiye’nin en önemli yırtıcı memeli türü olup, aynı zamanda Anadolu tarih ve kültüründe de önemli bir değere sahiptir. Uluslararası Doğa Koruma Birliği'ne göre nesli 'en tehlikede' kategorisinde yer almaktadır.

Anadolu parsının varlığı, son olarak 1974’te Ankara’nın Beypazarı ilçesinde bir bireyi vurulduktan sonra tespit edilemedi. Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü'nün çalışması sonucu 19 Ağustos 2019'da Anadolu parsı yıllar sonra ilk kez fotokapana yakalanmıştır. Ardından Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi öğretim görevlilerinin de dahil olduğu bir ekip tarafından araştırma çalışmalarına hız verilmiştir. İlk görüntülerin alındığı bölgeye yakın habitatlarda yapılan çalışmalarda başka görüntüler de elde edilmiştir. Yapılan DNA analizi sonucunda türün Anadolu parsı olduğu kanıtlanmıştır. Çalışmalar kapsamında 'Leopar Araştırma Birimi' kurularak, bu birim bünyesinde çalışmalar sürdürülmektedir.