Dolar (USD)
18.8364
Euro (EUR)
20.2666
Gram Altın
1138.476
BIST 100
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Rasulayn'da çatışmalar şiddetlendi

Rasulayn'da çatışmalar şiddetlendi

Suriye'nin kuzeyindeki Rasulayn kasabasında PYD ile El Nusra güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

19 Ağustos 2013 00:00:00

Suriye'nin kuzeyindeki Rasulayn kasabasında PYD ile El Nusra güçleri arasındaki çatışmalar şiddetlenerek sürüyor.

Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinin karşısındaki Rasulayn kasabasının batısında karşılıklı oluşturulan mevzilerde şiddetli çatışmalar yaşanıyor. Tank, havan topu ve doçka silahların kullanıldığı çatışmalarda keskin nişancıların varlığı da dikkati çekiyor.

Dün öğleden beri süren çatışmalarda PYD'ye bağlı silahlı güç olan YPG'nin 5 üyesinin öldüğü 6'sının yaralandığı öğrenildi.

Elektrik ve su yok

Öte yandan önceki gün Rasulayn'dan Kamışlı'ya yaralı taşıdıktan sonra dönmekte olan bir ambulansın geçişi sırasında konulan patlayıcının infilak etmesi sonucu ambulans şoförü ile 1 sağlıkçının hayatını kaybettiği, 1 sağlıkçının da yaralandığı bildirildi. Bu patlamadan sonra Rasulayn-Derbesiye yolundaki kontrol noktalarının artırıldığı gözleniyor.

Kurşun ve şarapnel

Elektrik ve suyun kesik olduğu Rasulayn'da iş yerlerinin kapalı olduğu ve çok az sayıda insan olduğu dikkati çekiyor. Bu arada doğuya doğru açılan ateşte Ceylanpınar Sınır Kapısı'nın Türkiye tarafına iki tank mermisinin isabet ettiği ve dumanların yükseldiği görüldü. Ceylanpınar ilçesinde de duyulan çatışma nedeniyle seken şarapnel parçaları, İnkılap Mahallesi'nde Sabri Öztürk ile Yeni Mahalle'de Hasan Yüksel'e ait evlere isabet etti. Öztürk, Rasulayn'dan seken şarapnel parçalarının isabet ettiği odada gece uyuduklarını, olayın gündüz olmasının da büyük bir felaketi önlediğini dile getirdi. Hasan Yüksel'in oğlu Valit Yüksel ise büyük bir gürültü ile dışarı çıktıklarında araç garajına isabet eden şarapnel parçalarını gördüklerini ve korktuklarını söyledi.

Sol suryapı
Kızılay bağış