Dolar (USD)
17.9663
Euro (EUR)
18.2899
Gram Altın
1023.268
BIST 100
2936.12
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE

Türkiye'de gelmiş geçmiş en çevreci hükümetiz

Türkiye'de gelmiş geçmiş en çevreci hükümetiz

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'Türkiye'de gelmiş geçmiş hükümetler içinde, en çevreci hükümet bizim hükümetimiz. Bunu rakamlarla ispat ettik' dedi.

14 Haziran 2013 18:14:00

Orman ve Su İşleri Bakanı Eroğlu, 'Türkiye'de gelmiş geçmiş hükümetler içinde, en çevreci hükümet bizim hükümetimiz. Bunu rakamlarla ispat ettik' dedi.

Bosna Hersek'in ilk Cumhurbaşkanı Aliya İzzetbegoviç'in Kovaçi Şehitliği'ndeki mezarını ziyaret eden Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu, mezara çelenk bıraktı ve dua okudu.

Mezarlıktan ayrılışı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Eroğlu, bazı Balkan ülkelerinde, Taksim Gezi Parkı olayları nedeniyle Başbakan Recep Tayyip Erdoğan için destek mitingleri düzenlenmesini nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine, olayların başlangıçta ağaç meselesinden kaynaklandığını, ancak daha sonra farklı mecralara çekilmek istendiğini belirtti.

Eroğlu, "Milletimiz ve yurt dışında Türkiye'yi seven dostlar, bunun (Taksim Gezi Parkı olayları) bir ağaç meselesi olmadığını fark etti. Bu olay, Başbakanımız Erdoğan'a karşı bir hareketin, içeriden ve dışarıdan başlatılmak istendiğinin açık bir göstergesi" diye konuştu.

"Türkiye'de gelmiş geçmiş hükümetler içinde, en çevreci hükümet" olduklarını ifade eden Eroğlu, bunun Başbakan Erodoğan tarafından rakamlarla ispatlandığını söyledi.

Eroğlu, Türkiye'nin ağaçlandırma ve ormancılık alanındaki başarılı faaliyetleri nedeniyle BM tarafından düzenlenen Dünya Ormancılık Zirvesi'nin tarihinde ilk defa New York dışında İstanbul'da gerçekleştirildiğine işaret etti.

Erdoğan'ın, İstanbul Belediye Başkanlığı sırasında, Moda'da yapılması planlanan atık su arıtma tesisinin yapılması konusunda da semt sakinlerinin görüşlerinin alındığını anlatan Eroğlu, "Hükümet olarak milletimizin hizmetkarıyız. İstemediği bir şeyi yapmayız, istediği şeyleri yapmak bizim için önemlidir. İstanbul'da ilk ağaçlandırma seferberliği, 1995 yılında Başbakanımız döneminde başlamıştır. O zaman bütün yollar, parklar ağaçlandırıldı. İstanbul yemyeşil hale getirildi. Bu olayın bir ağaç meselesi olmadığını göstermek istiyoruz. İstanbul'da bu yıl, 5 milyon fidanı toprakla buluşturacağız. Ayrıca 100 bin erguvan ve 100 bin ıhlamur ağacı dikeceğiz. Çevrecilik derseniz, ağaçlandırma derseniz biz varız" değerlendirmesinde bulundu.