Dolar (USD)
27.5691
Euro (EUR)
28.8593
Gram Altın
1613.407
BIST 100
8432.64
02:17 İMSAK'A
KALAN SÜRE
VF  katılım web

16 Aralık 2022

Anasıyla babası arasında yasal bir evlilik bağı olmaksızın yani zina ürünü olarak dünyaya gelmiş olan çocuğa halk dilinde piç denir. Piç denir de, aslında -

Anasıyla babası arasında yasal bir evlilik bağı olmaksızın yani zina ürünü olarak dünyaya gelmiş olan çocuğa halk dilinde piç denir. Piç denir de, aslında -zina mahsulü olsa da- bu çocuk diğer çocuklar gibi masumdur. Onu, aşağılama amaçlı olarak piçlikle suçlamak azim bir günahtır.

Zinayı meşrulaştırıcı

Habercilik yapmak!

Asıl piçlik, zinayı meşru görürcesine habercilik yapmaktır. Böylesi habercilik, piçlik üstü piçliktir. Çünkü bir çift arasındaki zina bir piç doğurabilir. Ama örneğin zinayı meşrulaştırıcı haber yapan üç yüz bin tirajlı bir gazete veya haber sitesinin haberi; kafalarda üç yüz bin piçin doğuşuna sebep olabilir.

Peygamberimizin ifadesiyle faiz ile birlikte zina bir toplumu çökertecek iki ana günah ve suçtan biri olduğuna göre yapılan tahribatı düşününüz.

Soralım: Korku salarak toplumsal yapıyı çökertmeyi amaçlayan fiziksel terör mü yoksa manevi terör olan zina teşvikçiliği mi daha tehlikeli ve yıkıcıdır?

Bu girişten sonra Hürriyet gazetesinde yayımlanan haberi okuyalım:

“Nikâhtan önce bebek geliyor! F. E. ve yönetmen sevgilisi B. O’dan güzel haber… İki yıldır birlikte olan oyuncu F. E. ve yönetmen sevgilisi B. O. düğün hazırlıkları yaparken mutlu bir haber aldı! Evlenmek için gün sayan çift, E.’nin hamilelik haberini almasıyla mutluluktan havalara uçtu. “Bir Başkadır” dizisinin setinde yakınlaşan ve aşk yaşamaya başlayan F. E. ve B. O., iki yıllık ilişkilerini resmiyete dökmeye hazırlanıyordu. F. E.’in üç aylık hamile olduğunu öğrenmesiyle mutlulukları katlandı.”

Haberin yıkıcı diline

bakar mısınız lütfen?

Habere konu olan çifti, baş harfleriyle vererek gizledik. Çünkü onlar İslâm Hukuku’na göre eksik olsa da dini olarak nitelenebilecek bir nikâh kıydırmış olabilirler. Bu durumu bilmediğimiz için onları yerici bir dille konu etmiyoruz,

Siz asıl, haberin diline bakar mısınız!

Nikâhtan önce bebek beklenmesi görünürde zina yapıldığının belgesidir. Bu nasıl güzel bir haber olur. Kaldı ki yaptıkları hatanın gebeliğe sebep olması belki de onları utandırmış ve üzmüş de olabilir. Mutluluktan havaya uçtuklarını kim söyledi? Üstelik dizi setinde yakınlaşarak aşk(!) yaşamaya başlama ve iki yıldır sürdürmüş olmaları da olumluymuş gibi bir dille aktarılıyor

Zina Pisliktir ama

haberi daha pisliktir

Rabbimizin açıklamasına göre zinacı erkek ve kadın pistir. (Nûr 24/26)

Zina da pisliktir. Pisliktir de, onu böylesine meşrulaştırarak özendirici bir dille haberleştirmek çok daha büyük bir pisliktir. Medya diliyle verirsek seksüel prodüktörlüktür yani kavatlıktır.

Hulâsa İslamî çizgiyi yitirdiğimiz için bir taraftan faizi diğer taraftan zinayı meşrulaştırarak fiziksel teröristlerden daha yıkıcı hale geldiğimizi kavrayamıyoruz.

Ordumuz ve emniyet güçlerimiz sınırlarımızı terörist sızmasından koruyor, peki toplumumuzu çökertmekte olan faiz sömürüsü ve zina teröründen kim ve hangi kurum koruyacak?

Zina gibi; zinayı özendirmek de, böylesi gazetecilik de günahtır ve suçtur. Suçtur da kime ve hangi kuruma ihbar edeceksiniz?

Sözü Rabbimizin buyruğu ile bağlayalım:

“Müminler arasında (zina, eşcinsellik ve zina iftirası türü) çirkinliklerin yayılmasını arzu edenler bu dünyada da, ahirette de can yakıcı bir azap beklemektedir; çünkü (her şeyin önünü sonunu) Allah bilir, ama siz bilmezsiniz.” (Nûr 24/19)