Ahıska Türkleri 77 yıldır gurbette

Ahıska Türkleri 77 yıldır gurbette

Ahıskalı Türklerin vatanlarından sürgün edilişi acısı 77 yıldır dinmiyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği idaresi altında 1944 yılında 77 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıskalı Türkleri, acı ve vatan hasretini rağmen tüm zorlukları aşarak ayakta kalmayı başardılar.

13 Kasım 2021 13:26:49

Ahıskalı Türklerin vatanlarından sürgün edilişi acısı 77 yıldır dinmiyor. Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği idaresi altında 1944 yılında 77 yıl önce ana vatanlarından koparılan Ahıskalı Türkleri, acı ve vatan hasretini rağmen tüm zorlukları aşarak ayakta kalmayı başardılar.

Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği(DATÜB) Genel Başkanı Ziyatdin Kassanov, acı dolu yaşanan olayları asla unutmadıklarını belirterek ''Sürgünle yok edilmeye çalışılan Ahıskalı Türkler ayakta kalarak  zorlukları yenmiş, birlik ve beraberliğini sağlayarak 77 yıldır milli kimliklerini , kültürlerini, dilini, dinini unutmadan bu değerleri ile yaşamıştır. Yaşadıkları ülkelerde yerli halkla kardeşçe yaşayan, ülkelerine ekonomik katkı sağlayan ve aynı zamanda çalışkan bir millet olmuştur. Bundan önce olduğu gibi bundan sonraki hayatımızda da birlik ve beraberlik içerisinde DATÜB  olarak vatan Ahıska’ya dönmek isteyen milletimizin haklarının iadesi, milletimizin bulundukları ülkelerdeki sorunların çözümü ve daha nice güzel yarınlar için çalışmalarımızı sürdürmek en önemli prensiplerimiz olacaktır. Bu duygularla 76 yıl önce sürgünde hayatını yitiren aziz şehitlerimize Allah’tan rahmet diliyorum. Ruhları şad, mekanları cennet olsun. Allah milletimize bir daha bu gibi acılar yaşatmasın" ifadelerine yer verdi.

Dünya Ahıskalı Türkleri Birliği(DATÜB) Genel Fuat Uçar sürgünün 77. Yılında Ahıska Türklerinin ayakta kalmayı başardıklarını belirterek ''Günümüzde Ahıskalı Türkler Birliği DATÜB etrafında örgütlenen Ahıska Türkleri göç ve sürgünün tahribatını ayrılığın vatandan uzak kalmanın zorluğunu yaşamalarına rağmen dokuz ülkede varlıklarını sürdürüyorlar.1944  sürgünden   günümüze ayakları üstünde duran bir Türk Topluluğu olan Ahıskalı Türkler yaşadıkları ülkeler bağlılıkları ile örnek gösteriliyorlar'' dedi.

77 YIL MÜCADELE İLE GEÇTİ

SSCB idaresi tarafında yurtlarından sürülen   Ahıskalı  Türklerin 77 yıldır süren acıların başladı.

Stalin yönetimi , 2. Dünya Savaşı'nda Kızıl Ordu’da  savaşmalarına rağmen Ahıskalı Türkler için sürgün kararı aldı. Sayıları 100 bini bulan Türk Ahıska'dan ansızın SSCB idaresi altındaki Orta Asya'nın çeşitli bölgelerine sürgün edildi.

Ahıska bölgesinde  yaşayan binlerce Türk , az bir zaman   içinde, yanlarına eşyalarını almalarına dahi  izin verilmeden yük vagonlarına dolduruldu.

Vagonlara üst üste  bindirilen Ahıska Türklerinin çile dolu  yolculuğu 30 günden fazla sürdü. Bu yolculuk sırasında yaklaşık 17 bin Ahıska Türkü, açlık, soğuk ve hastalık nedeniyle yaşamını kaybetti. Hayatta kalabilen  Ahıskalılar, Kazakistan, Kırgızistan ve Özbekistan sınırları içinde şehirlerden uzak bilmedikleri bölgelere sürgün edildi.

Sovyet dikta idaresi tarafından kurulan  çalışma kamplarında kadın, yaşlı, çocuk , hasta, sakat  demeden   Ahıskalılar en ağır işlerde çalıştırdılar, e Ahıskalı Türklerinin kentlere  yerleşmelerine ve oldukları bölgelerden ayrılmalarına  yasaklar getirildi. Konulan katı kurallara uymayan Ahıskalı Türkler, aileleriyle birlikte Sibirya'ya 25 ikinci bir sürgüne gönderildiler. Ahıskalı ailelerden sürgünün sürgününü de yaşayanlar oldu.

Açlık, salgın ve bulaşıcı hastalıklar dolayı binlerce  Ahıska Türkü,  Asya'nın çeşitli bölgelerinde yaşamlarını yitirdi. Tüm acılarına rağmen Vatan özlemlerini kaybetmeyen Ahıskalı Türkler bulundukları bölgelerde mücadelelerine devam ettiler.

AHISKA TÜRKLERİ'NİN ÜMİDİ HİÇ BİTMEDİ

Günümüzde Gürcistan sınırları içinde yer alan  Ahıska bölgesinde yaklaşık 20 bin insan yaşıyor. Yıllar içinde gelişen yeni durumdan dolayı bölgenin  nüfusun çok küçük bir bölümü Türklerden oluşmakta. Ahıskalı Türklerin çoğunluğu, zorunlu sürgün edildikleri yerlerde veya daha sonra göçtükleri dünyanın 9 ülkesinde yaşamlarına devam ediyor. 

Bugün tarafsız uluslararası  raporlara ve  Dünya Ahıskalı Türkler Birliği verilerine  göre, bugün 600 bin Ahıska Türkü vatanlarından ayrı başka ülkelerde yaşamlarına devam ediyor. Ahıskalı Türkler   Türkiye, Kazakistan, Azerbaycan, Rusya, Özbekistan, Kırgızistan, Ukrayna , ABD  ve Avrupa ülkelerinde yaşamlarına devam ediyor.

1991 yılında SSCB’nin çökmesiyle  gündeme gelen “Ahıskalı Türklerinin topraklarına dönmesi” geçen zaman içinde  çözülemedi. Dünya Ahıskalı Türkler Birliği  hem BM hem de AB nezdinde çalışmaları ve Türkiye’nin desteği ile Gürcistan  2007 yılında kabul edilen Ahıskalı Türklerin ana vatanlarına geri dönüşünü kapsayan yasayı kabul etti. Günümüze kadar Tiflis yönetimi yasanın uygulanmasında beklenen adımları atmadı.

Yorumlar

 
Advertisement
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement