TDV Kurban

11 Haziran 2021

Tarım ve Orman Bakanlığı'na teşekkür

Gıdalarda yer alan bazlı şeker (NBŞ) kotalarının % 2,5’dan 5’e çıkarıldığına dair bazı basın organlarında ve sosyal medyada acı bir haber yayıldı. Böyle bir karar alındıysa yanlıştı, halk sağlığına öldürücü bir darbe demekti. Çünkü nişasta bazlı şekerin yoğun olarak tüketilmesi sonucu; karaciğer yağlanması, pankreas kanseri, fibrozis, siroz, insülin hastalıkları, eklem iltihabı, hipertansiyon, koroner kalp hastalıkları ve türevi hastalıkların meydana gelebileceği bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştı.

Ancak Tarım ve Orman Bakanlığı, bu mesajlar üzerine sosyal medya hesabından NBŞ kotasının yüzde 5'e çıkarıldığı haberlerine ilişkin açıklama paylaştı. Açıklamada "NBŞ'de yüzde 2,5’lik kota uygulaması devam etmektedir" denildi.

Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şöyle:

“Bazı basın-yayın organlarında 5 Haziran’da yayımlanan Şeker Kotalarının Düzenlenmesi ve Uygulanmasına İlişkin Yönetmelik gerekçe gösterilerek daha önce yüzde 2,5 olarak uygulanan nişasta bazlı şeker (NBŞ) kotalarının yüzde 5’e yükseltildiğine dair gerçeği yansıtmayan haberlere yer verildiği görülmüş, iddialar üzerine aşağıdaki açıklamanın yapılması gerekli görülmüştür.

Nişasta Bazlı Şeker kotalarının ne kadar olacağı 4634 sayılı Şeker Kanunu ile düzenlenmiştir. Ayrıca, Cumhurbaşkanı kararıyla NBŞ kotaları yüzde 50 artırılabilmekte ve azaltılabilmektedir. NBŞ kotaları, 20 Mart 2021 tarihli Cumhurbaşkanı Kararı ile ülke toplam kotasının yüzde 2,5’i olarak belirlenerek yüzde 50 azaltılmıştır. Ayrıca tahsis edilen kotaların en az yüzde 50’sinin glukoz olarak kullanılması hükme bağlanmıştır.

5 Haziran’da yayımlanan yönetmelik ile bu kotalara ilişkin yeni bir düzenleme getirilmemiştir. Netice itibarıyla basın yayın organlarında iddia edildiği gibi NBŞ kotasının yüzde 5’e çıkarılması söz konusu değildir. NBŞ kotalarındaki yüzde 2,5’lik kota uygulaması devam etmektedir.”

Bakanlığımıza çok teşekkür ediyor ve bu hassasiyetinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ayrıca iktidarı yıpratmak için böylesi asparagas haberler uyduran ve yayan şer odaklarını da kınıyoruz.

 
Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement Advertisement